Aktivity - Activities

 

- viac o našich aktivitách nájdete v rubrike kalendár akcií

- more about our activities you can find in article Kalendár akcií

Základná poslušnosť - Basic obedience

Coton je známy ako veľmi inteligentné plemeno, z vlasnej skúsenosti môžem potvrdiť, že je to naozaj pravda. Dokazujú to psy aj sučky rôzneho veku. S mojou Elinkou trénujem už od šteňacieho veku a môžem iba potvrdiť, že sa učí naozaj rýchlo. Trénujem ju ja sama, v rôznych situáciách, najprv doma bez rušivých podnetov, neskôr už aj vonku, kde sú aj iný psy a bežný ruch veľkomesta. Tým všetkým čo už vie a ako hravo to zvláda, prekvapuje každého. Prekvapení ostanú ľudia najmä vtedy ak im poviem, že je to môj úplne prvý pes a nemám naozaj žiadne predchádzajúce skúsenosti. Základnú poslušnosť sme zvládlli už v šteňacom veku (ako môžete vidieť aj dolu na fotkách) ale opakujeme ju vždy keď je príležitosť.

Či už máte doma šteniatko alebo je váš bavlníček o čosi starší, neváhajte a  skúste to aj vy. Veď mať vychovaného a poslušného psíka je radosť pre vás aj pre vaše okolie. A to predsa ide. Cviky základnej poslušnosti sa vám zídu v bežnom každodennom živote. Keď máte doma pravého cotona netreba vám žiadne dlhoročné skúsenosti, stačí trocha snahy no a tá správna motivácia. Cviky základnej poslušnosti budú pre neho zvládnuteľné a ked z tréningu spravíte zábavu s kopou maškŕt máte vyhrané. Ako na to? Začnite pomaly, postupne. Nový cvik učte vždy najprv doma v pokojnej a tichej atmosfére, postupne sa presúvajte von kde sú rušivé elementy.  Začnite aj jednoduchých cvikov po tie zložitejšie. Cviky opakujte, pretože opakovanie je matka múdrosti. Osvedčený systém vo výchove a výcviku teda systém odmeny a trestu v praxi znamená, že ak psík splní o čo sme ho žiadali (slpní povel) dostane odmenu, či už je to slovná pochvala, pohladenie alebo maškrta. Ak príkaz neposlúchne alebo vyvedie nejakú neplechu, nebude nič z toho. Trestom však rozhodne nemajú byť fyzické tresty! Stačí ignorácia alebo strohé okríknutie pes pochopí že spravil niečo zlé. Dôležitým bodom je však správne načasovanie odmeny aj trestu čiže len pár sekúnd po skutku, inak psík naozaj nepochopí za čo ste ho odmenili resp. potrestali.

Čo všetko zahŕňa základná poslušnosť? Psík by mal reagovať na svoje meno, prísť na zavolanie, prísť k nohe a kráčať pri nohe, sadnúť, ľahnúť, ostať na mieste, prerušiť aktuálnu činnosť na váš povel. Čiže aspoň 5 základných povelov: Sadni, ľahni, ku mne, chôdza pri nohe, ostaň.

Elinka bola šteniatko, keď sme s tréningom začali Ako niektoré zo spomínaných cvikov zákl. poslušnosti  vyzerajú sa môžete pozrieť na niektorých našich priložených fotkách.  Medzi pomerne náročnejšie cviky určite patrí napr. zákaz alebo odmietnutie potravy. Odolať pokušeniu v podobe stola plného všakovakých dobrôt je ťažké.  Ale, že sa to pri troche trpezlivosti dá naučiť dokazuje aj dolná fotka. ( Na všetkých fotkách je moja Elinka) 

Basic obedience is very important in everyday life with dog.

Tanec so psom - Dogdancing

Tanec so psom (známy aj ako dogdancing) si získava čoraz viac svojich priaznivcov. Niet sa čomu čudovať, veď pohľad na zosúladenú dvojicu psovoda a jeho psa je naozaj pútavý. Na Slovensku sa žiaľ oficiálne súťaže tanca so psom zatiaľ nekonajú. S Elinkou sa tancu venujeme už od jej šteňacieho veku, keďže sa u nás nekonajú súťaže, máme aspoň nesúťažné verejné vystúpenia. Tancujeme pre radosť malých i veľkých. Premiéru sme mali v Čechách, a som veľmi rada, že práve moja Elinka je prvá verejne vystupujúca tanečnica medzi slovenskými cotonmi! Buďte ďalšími práve vy a skúste to so svojím cotonkom! Hoci len zopár cvikov pre potešenie, pridajte sa k nám a cotonkom čo tancujú!  Čo si môžete predstaviť pod pojmom tanec so psom predstaviť? Je to jeden z najmladších kynologických športov, súťažia v ňom dvojice v zložení psovod a pes. Je však možné tancovať aj s viacerými psami súčasne. V poslednej dobe si získava čoraz viac priaznivcov, zrejme aj vďaka rôznym televíznym súťažiam, ktoré tento kynologický šport spopularizovali. Podľa stupňa náročnosti delíme súťaže na kategóriu začiatočníkov a pokročilých. Súťaže sú rozdelené do štyroch divízíí. Divácky najzaujímavejšie sú určite najmä divízia C freestyle - voľný štýl, ktorý zahŕňa akékoľvek prvky. Ponúka sa tu možnosť dramatického stvárnenia. Vítané sú inovatívne pohyby, skoky, rotácie, povolené sú aj rekvizity (väčšinou paličky, dáždniky, šatky a podobne) ktorými sa dá predstavenie vhodne doplniť. Netreba zabúdať ani na vhodne zvolenú hudbu. Štvrtá divízia D dances with dog je kategóriou kde by mal byť zreteľný tanec psovoda so svojim psom. Znamená to, že psovod predvádza tanečné prvky a pes by mal kopírovať jeho pohyby. Nemusí sa jednať iba o tanečné prvky z klasických spoločenských tancov, zvoliť si môžete akýkoľvek štýl, country či latinské tance. No a keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť fotky z nášho vystúpenia si môžete pozrieť v galérii, na fotkách je Elinka a niektoré z cvikov využívaných v dogdancingu. Ako chôdza na zadných labkách, slalom medzi nohami, mávanie labkami, rôzne elegantné otočky, preskoky cez rôzne časti tela a iné...

Dogdancing or dance with dog, is our activity number one :)  Cotons are really inteligent breed and Elinka is just lovely dancer. She´s first dancing coton in Slovakia!  

Výstavy - Shows

Jednou z našich obľúbených aktivít je účasť na výstavách psov. Výstavy sú akousi spoločenskou udalosťou. Konajú sa vždy v inom meste a sú skvelou príležitosťou nahodiť sa do pekného oblečenia a stretnúť priateľov a priaznivcov plemena, pokochať sa krásou upravených psíkov mladých aj starších, máte možnosť získať kontakt na chovateľov. Predchádza tomu istá príprava, no tou hlavnou je podľa mňa práve bežná pravidelná starostlivosť o zdravie vášho psíka, čiže nielen starať sa o srsť kvalitnou kozmetikou ale dávať psíkovi kvalitnú stravu a primeraný pohyb. Dobré je naučiť psíka ukázať zúbky, pekne rovno stáť, chodiť v kruhu aj keď je všade naokolo veľa iných ľudí a psov. Ja mám v tomto smere šťastie, pretože moja Elinka sa predvádza naozaj takmer sama, a robí jej to veľkú radosť. V kruhu chodí uvoľnene, vznešene a pritom z každého jej pohybu cítiť radosť a jej veselú povahu, čo ocenili nielen mnohí rozhodcovia ale aj diváci, ktorí sa pri nás pristavujú a ja mám z toho veľkú radosť. Často sa pri nás pristavujú aj deti, ktoré túžia zblízka vidieť a pohladkať psíka, ktorému tak krásne veje srsť a vyzerá ako obláčik, mnohokrát sa s Elinkou aj pofotia. 

 

Výstavne upravená Elinka

One of our favorite activities - dog shows. Dod shows are a kind of social event. Always take place in another city and are a great opportunity for me, to dress nicely and meet friends and their lovely dogs. On the dog shows there are puppies, young and adult males and females and you can get contact to breeders also. Preceded by the same preparation, but I think the main is just normal regular health care of your dog, so just take care of hair quality cosmetics but give qualilty food and appropriate movement also is important. It is good to teach your dog to show teeth, pretty straight stand, to walk in a circle while it is everywhere a lot of other people and dogs.  I had luck in that direction, because my cotonlady Elinka really shows herself marvelously, and it makes her happy. In the ring she goes relaxed, sublime, while the movement of each feel the joy and the cheerful nature and was appreciated not only judges but also the many viewers who are with us and I'm so happy and proud of me little sun :)

Canisterapia - Canistherapy

Canisterapia - laicky povedané liečenie psom (canis - pes, terapia - liečba) Základom je využitie pozitívneho pôsobenia psa na zdravie človeka. Čiže na jeho fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu. (Canisterapia sa delí na dva druhy: živelnú to je klasické spolužite psa v rodine alebo riadenú kde pes patrí psovodovi terapeutovi a ním chodieva cielene na terapie ku pacientom, na ktorých má pozitívny vplyv. Živelná canisterapia - to je bežné každodenné spolužitie človeka so psom. Pomáha vám jednak pohybom, ku ktorému vás primeje, jednak svojou milou spoločnosťou, hladkanie psa pozitívne pôsobí na krvný tlak a nervovú sústavu človeka. Živelná canisterapia je vhodná pre mnohých ľudí. Človek samozrejme musí mať presvedčenie, že sa chce a vie o psíka postarať. Živelná canisterapia je vhodná napríklad pre ľudí žijúcich v strese, osamelých, ľudí so sklonom k depresiám, starších ľudí, no a samozrejme aj pre deti, jedináčikov, ale aj problémové či hyperaktívne deti.  Druhým typom je riadená canisterapia, to je cielené využitie prítomnosti psa u detí ale aj dospelých s nejakou poruchou či zdravotným problémom. Pes je vo vlastníctve terapeuta a ten s ním chodí na individuálnu alebo skupinovú terapiu. Často sa využíva jej kladné pôsobenie u detí s detskou mozgovou obrnou, autizmom, alebo pri návštevách v nemocniciach.

Cotonkovia sú všeobecne známi ako antidepresívne plemeno. Cotoni sa často využívajú v canisterapii najmä vo Francúzsku, často sa využíva ich antidepresívna povaha práve u detí v detských domovoch či domovoch dôchodcov. Ich prítomnosť ľudí ukľudňuje a rozveseľuje. Majú totiž srdce klauna :o) je to taká veselá psia duša.  Živelnú canisterapiu máme aj my s našou Elinkou. Pýtate sa ako je to možné? Jednoducho. Živelná canisterapia je totiž bežné každodenné spolužitie človeka so psom. Pomáha vám jednak pohybom, ku ktorému vás každý deň a v každom počasí prinúti, no a jednak svojou veselou a milou spoločnosťou. Kontakt so zvieratkom ma pozitívny vplyv na psychiku dieťaťa a učí ho strarostlivosti a zodpovednosti. Anglický vedci zistili, že deti vyrastajúce v blízkosti zvieraťa majú silnejší imunitný systém. Existujú prípady, kedy je dokonca prítomnosť psa jedinou motiváciou ďalej žiť. Jedná sa hlavne o osamelo sa cítiace osoby, napríklad osoby na geriatrii či ľudí po ťažkom životnom údere. Človek, ktorý sa stará o inú živú bytosť, psa nevynímajúc, žije plnohodnotnejší život, nakoľko nemá čas zaoberať sa iba sebou a svojimi problémami. Bavlnka, Coton je teda psík vhodný nielen pre živelnú ale aj pre riadenú canisterapiu!  Elinka lieči svojou veselou prítomnosťou nielen nás ale aj mnoho detí v škôlkach, školách aj nemocnici kam s ňou chodievame viackrát do roka vystupovať. Deti sú z prítomnosti malého tancujúceho psíka vždy nadšené. Najmä deti na vozíčku poteší ak si môžu vziať psíka do lona a pomojkať si ho.

Živelná canisterapia s bavlnkou Elinkou

Your dog is faithful and devoted friend. But can be your personal physician too. Do you know something about Canistherapy? Canistherapy is a treatment with the help of dogs. Nowadays is one of the most popular types of animal-therapy.  The simple translation of canistherapy is treating dogs (from the Latin words: Canis - dog, therapy - treatment) basis is the use of positive action on the dog's health. So for his physical, mental and social wellbeing. Canistherapy is divided into two types:  natural type - this is a classic dog in the family or next type  - controlled where the dog handler canisterapeut is that it went specifically to patients, which has a positive effect

Natural canistherapy is in fact normal daily coexistence of man with the dog. It conducts all owners of dogs and therefore cotons. So we with our lovely Elinka.  Having a dog is a good prevention of hypodynamia. Twice a day, regardless of the weather, your four-legged friend brings his master for a walk in the fresh air. It normalizes blood pressure, which is important in our crowded stressful time. Try it on! In the evening, before going to bed, sit your dog in front of you, hold his small head in your hands and look into his eyes, its true relax... If you suffer from loneliness that causes neurosis and nervous disorders your dog may help you very much. Coton de Tuléar is known as the anti-stress breed, with a kindly character, especially suited for canistherapy.

Agility

Ak máme príležitosť radi si skúšame aj cviky patriace do kategórie Agility :)  Elinka miluje najmä pevný látkový tunel a rôzne skočky