Otázky a odpovede

Zaberie starostlivosť o cotona veľa času?

Na úvod treba povedať, že základná starostlivosť o cotonka je rovnaká ako o ktorékoľvek iné psie plemeno. Čiže venčenie, kŕmenie, hry, výcvik, strihanie pazúrikov, čistenie zúbkov, česanie to všetko vám zaberie rovnako veľa času ako u ktoréhokoľvek iného plemena. Rozdiel je hlavne v starostlivosti o srsť, tá zaberie o čosi viac času u psíkov s dlhou srsťou ale nie je to žiadna tragédia. Raz do mesiaca cotonka vykúpať a vyfénovať zvládne každý a kto si netrúfa môže zájsť do salónu kde vám psíka vykúpu. Ten kto vie, že sa nechce vydať výstavnou dráhou môže svojho psíka ostrihať na milý šteňací strih, s tým bude oveľa menej starostí ale česať treba aj krátku srsť.

Môžem si zadovážiť Cotona - Bavlnku aj keď som alergik?

Srsť Cotona má zvláštnu štruktúru je ako bavlna. Bavlnka alebo Coton nemá podsadu (krátka spodná srsť) preto nepĺzne a nemá ani typický psí pach (čo je nepochybne veľkou výhodou) Coton je teda plemeno vhodné aj pre alergikov nakoľko nespôsobuje alergie. Vždy to však závisí od typu alergie!! Samotná srsť cotona naozaj nie je alergén, no môže sa stať že si váš psík po prechádzke na rozkvitnutej lúke prinesie na srsti nejaké tie pele, preto ak trpíte alergiou na pele alebo trávy odporúčam osprchovať vášho psíka po prechádzke zľahka aspoň čistou vlažnou vodou, aby sa prípadné alergény zo srsti vymyli. Moja osobná skúsenosť: známa - silná astmatička sa hrala s Elinkou takmer pol hodinu bez akejkoľvek reakcie.

Je Coton - bavlnka plemeno vhodné aj do bytu?

Áno, rozhodne áno. Plemeno Coton de Tuléar - Bavlnka, je vzrastovo malý pes, váži približne okolo  6 kíl, má zvláštnu srsť bez podsady, čo znamená jednak, že nepĺzne (nestráca srsť v mohutnej miere na jar a jeseň) a že nemá typický psí pach, ktorým mnohým ľudom na psoch chovaných v bytoch vadí. Jeho srsť podobná bavlne má charakter dutého vlákna, bez problémov ju znášajú aj alergici a astmatici (závisí to však od typu alergie!). Odskúšané to mám na mojej známej, ktorá je astmatička a aj po pol hodine hladkania bola v pohode.

Coton nie je plemeno vhodné na chov v koterci, potrebuje cítiť blízkosť svojej rodiny. Pravdaže sa rád dosýta vyšantí na záhrade, čiže je vhodný aj do domu so záhradkou no trvalo bývať môže iba vo vnútorných priestoroch bytu alebo domu.

Sú psíky tohto plemena vždy iba biele?

Nie, nemusia byť vždy iba biele. Sú psíky celobiele ale aj biele so znakmi. Základnou farbou srsti u cotona je vždy biela, tá má podľa štandardu tvoriť dve tretiny ale posledná tretina môže byť farebná. Tieto farebné znaky môžu byť od svetlých vo farbe šampanského (milo nazývané aj piškótové) cez odtiene škoricovej (červenohnedá) hnedej (svetlo až tmavo hnedej) až po rôzne odtiene čiernej (sivá až čierna) Tieto znaky sa často vyskytujú na hlave (hlavne na uškách) a na chrbátiku. Výraznejšie sú v šteňacom veku a postupne odrastajú a svetlejú. Je to jedinečný znak tohto plemena.

Akým aktivitám sa môžem s bavlníčkom venovať?

S cotonkom resp. bavlníčkom sa môžete venovať naozaj rôznorodým aktivitám. Spomeniem aspoň tie najznámejšie. Agility, canisterapia, dogdancing - tanec so psom, flyball, výstavy, základný výcvik, rozšírený výcvik - obedienca no a tiež rôzne výlety teda turistika....

Základná poslušnosť - cviky,ktoré by mal ovládať každý vychovaný psík. (Sadni, ľahni, ku mne, fuj, k nohe, chôdza na vodítku atď...)

Tanec so psom - Dogdancing - tancujúci psík predvádzajúci na povel psovoda inovatívne prvky a pohyby do rytmu hudby, ktoré lahodia oku diváka...

Agility - parkúr pre psy, pozostáva z rôznych prekážok, ktoré treba v čo najkratšom čase a správnom poradí prekonať.

Canisterapia - laicky povedané liečenie psom (canis - pes, terapia - liečba) Základom je využitie pozitívneho pôsobenia psa na zdravie človeka. Čiže na jeho fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu. (Živelná can. to je klasické spolužite psa v rodine alebo riadenú kde pes patrí terapeutovi a ním chodieva ku pacientom.

Turistika - Coton, aj keď na to možno nevyzerá, hravo zvládne aj rôzne turistické výlety, pravdaže je vhodné ho fyzicky zaťažovať postupne po troche

Flyball - súťažia dve štvorčlenné družstvá na dvoch rovnakých flyball.dráhach, tie sa skladajú zo štyroch skokových prekážok a flyball.boxu, ktorý vystreľuje loptičku. Na povel psovoda, ktorý počas celého behu zostáva na štarte, vybehne pes na dráhu, prekoná všetky prekážky, vybehne na dosku boxu, čím spustí jeho mechaniku, chytí vystrelenú loptičku a aportuje ju cez prekážky späť k psovodovi.

Záznamy: 1 - 5 zo 5

Stručne o plemene Coton de Tuléar, Bavlnka - about breed

pomenovanie: Coton de Tuléar, Bavlnka, kráľovský pes z Madagaskaru, bavlníkový pes

pôvod: Madagaskar   záštita: Francúzsko  skupina v FCI: IX. sprievodné a spoločenské psy

Použitie: spoločenský a sprievodný pes, zaradený do skupiny FCI IX. spoločenské plemená psov

Celkový vzhľad: malý pes s dlhou bavlnovitou srsťou, tmavými výraznými okrúhlymi očami

Veľkosť: výška priližne od 25 do 29 cm

Povaha: šťastný, vyrovnaný, veľmi spoločenský a znášanlivý s ostatnými psami, veľmi prispôsobivý, inteligentný, miluje všetkcýh členov domácnosti aj malé deti. Povaha je jedným z hlavných znakov plemena.

Farba srsti: prevažne biela, prípadne biela s farebnými znakmi v rozsahu jednej tretiny. Znaky sú vo farebnej škále od čiernej, hnedej škoricovej, piškótovej farby. V šteňacom veku sú farebné znaky výraznejšie často najmä na ušiach v dospelosti postupne blednú.

Krátka história: Domovina Bavlníčkov je na ostrove Madagaskar až okolo roku 1970 bol Coton dovezený do Francúzska a hneď si vydobil miesto medzi spoločenskými plemenami. O pôvode a inteligencii cotonkov hovorí viacero legiend. Takéto malé biele psy sprevádzali dámy na dlhých cestách po mori alebo na sa vyskytli na pirátskych lodiach. Na pobreží Madagaskaru títo psíci pristáli po stroskotaní lodí a na ostrove sa zdomácnili. Pre ich veselú povahu a milý vzhľad sa čoskoro ocitli na kráľovskom dvore a v bohatých rodinách na Madagaskare, čím si vyslúžili titul kráľovský pes z Madagaskaru. Ak sa pýtate ako sa psík dostal k takému menu, nuž čítajte ďalej. Coton - vďaka svojej nepĺznucej srsti podobnej bavlne a de Tuléar preto, že sa vyskytoval v okolí prístavného mesta Tuléar. 

O povahe: Coton si vás získa svojim roztomilým vzhľadom ale aj povahou. Šteniatko vyzerá celkom ako plyšový macko a dospelý coton pôsobí majestátne no pritom veselo. Je to psík spoločenský, malý takže ho viete vziať kamkoľvek, veľmi inteligentný (stačí mu pochvala a odmena) Povaha cotona ho priam predurčuje ako ideálneho psa pre rodiny s deťmi, pre starších či osamelých ľudí, ale aj pre aktívnych psíčkarov, tých čo sa chcú venovať základnému výcviku, agility, tancu so psom, flyballu, či canisterapii. Chcete ísť niekam na výlet? Coton ochotne pôjde s vami. Nemôžete ísť nikam, lebo vonku zúri búrka? Bude vám oddane sedieť či spať pri nohách. Rád sa hrá s ľudmi aj s inými psíkmi. Prispôsobivosť toto plemeno naozaj vystihuje!

                     

                   Malý pes s veľkým srdcom plným lásky - to je veta, ktorou možno opísať cotona.

                                 Coton is small, cheerful dog ​​with a big heart full of love
 
                    

Cotons are people loving breed! Cotons are very smart, easy to train. They are calm and lovely dogs that will enjoy playing with the children and other family pets. Always ready to play games. Any game you can invent they will play with you. They love all weather, whether play during sunny day or playing through the snow.

Niečo z histórie Cotonkov / Something from the history of Cotons

Domovina Cotonkov, Bavlníčkov je na ostrove Madagaskar, až okolo roku 1970 bol prvý Coton dovezený do Francúzska a hneď si vydobil miesto medzi spoločenskými plemenami. O pôvode a inteligencii cotonkov hovorí viacero legiend. Takéto malé biele psy sprevádzali vznešené dámy na dlhých cestách po mori a robili im milú spoločnosť, hovorí sa tiež, že možno plávali aj na pirátskych lodiach. Na pobreží Madagaskaru títo psíci pristáli po stroskotaní lodí, vraj boli jedinou posádkou ktorá prežila búrku na mori a na ostrove sa neskôr aj zdomácnili. Pre ich veselú povahu a milý vzhľad sa čoskoro ocitli na kráľovskom dvore a v bohatých rodinách na Madagaskare, čím si vyslúžili aj titul kráľovský pes z Madagaskaru. Ak sa pýtate ako sa psík dostal k takému menu, nuž čítajte ďalej. Coton (slovensky Bavlna) dostal vďaka svojej jemnej a nepĺznucej srsti podobnej bavlne. de Tuléar preto, že sa vyskytoval najmä v okolí prístavného mesta Tuléar (Toliary). Legendy kolujú aj o inteligencii cotonkov: Podľa jednej z nich chcelo niekoľko týchto psov prebrodiť rieku plnú krokodílov, nad krokodílmi vyhrali tak, že si najskôr našli vhodný brod, a potom jeden z nich odlákal krokodíly štekotom do bezpečnej vzdialenosti, aby ostatní mohli rieku bezpečne prebrodiť. Keď boli všetci na druhej strane, rýchlo ich dobehol a prebrodil sa tiež. Takto prekabátili šikovný bavlníčkovia aj hladných krokodílov!

There are a few theories how these dogs arrived on the islands of Madagascar. The history of the Coton de Tulear can be described as mysterious or romantic. White, fluffy dogs were popular companions with aristocracy in those days. Maybe these intelligent dogs were companion’s to the aristocracy ladies on the board of ship sailing from France to the West Indies? It is alleged that during a violent storm, one of these ships sank close to the Island of Madagascar and the little white dogs managed to swim ashore. Remained on the island, as a favorite dog of the nobility and became a royal dog from Madagascar! The Coton de Tulear was named after the French word for cotton. Their coat is like cotton fiber. Tuléar as the main city in Madagascar - Toliary. There is a Malagasy legend illustrating the intelligence of the Cotons . The rivers in Madagascar are infested with crocodiles, the Cotons would attempt to cross the infested rivers, but the crocodiles would lay in wait in attempt to eat them.The lCotons soon learned to use a diversion to reach the opposite side. They looked for the narrowest part of the river and a few Cotons would run back to the widest part of the river and bark and dance and make as much noise as possible to attract the crocodile’s attention. All the while the rest of the pack was swimming across the river at the narrowest part safely. As soon as the crocodiles climbed the river bank to chase the dogs that were distracting them the little guys would run back to the narrow point of the river and swim across to join up with the rest of the pack. Thus defeating the hungry crocodiles!